Thursday, November 14, 2013

Hidden tricks to Save money while visiting Disney-World ($500-600)

Free and New Hidden tricks to save money while visiting Disney



After getting good response from my readers on saves more money and water (Water efficient house) blog, I want write another blog in which you can save more while visiting Disney-World. These are all simple common sense ideas which you can use in any other entertainment park.




Here are some Practical Ideas to save money while visiting Disney-World:

Hidden tricks to save money while visiting Disney-World ($500-600)



Avoid Hotels Name Starts with Disney




Disney-run hotels—the ones with “Disney” before their name—are more expensive, but they come with extra perks. Only benefit with them is you get access to park before and after general public. We saved about more than a $200 by booking the hotel Disney’s property line. So if you want save some money books hotels in outer skirts of Disney’s park.


Hidden tricks to save money while visiting Disney-World ($500-600)



Visit in Low season (Late Aug-Sept and Jan)




We visit in January and a save good money. There are 8,640 rooms in the lowest-priced category of hotel rooms on Disney property, called Value, start at $82 a night in low season. Prices soar as high as $150for a concrete-block room when the kids are out of school. Only problem with them is that they are worst-situated on Disney World resort property, their buses are among the most crowded.



Hidden tricks to save money while visiting Disney-World ($500-600)


Leave your Car At Home




If you want to leave the car at home, you can rely on the buses of the free Disney Transportation System (DTS), and if you’re staying at a Disney-run hotel, the resort’s Magical Express coaches will shuttle you to and from Orlando International Airport for free. Only problem with buses is they are slow and crowded.



Hidden tricks to save money while visiting Disney-World ($500-600)



Avoid Disney Dress-up




We brought our own dresses and save about $50. As in Disney’s kiddie salons, (the Bibbidi Bobbidi Boutique, the Pirates League) charge upward of $50 to make over your daughter or son as a princess or a mini Jack Sparrow.



Rent a nearby Non-Disney house




Another way to save money is by renting least expensive Disney rooms have a four-person limit, so families of five or more must pay double to rent two. But a few miles away, the whole family can have the run of one of hundreds of dedicated vacation McMansions complete with pools, grills, and big-screen TVs. Three-bedroom rentals cost as little as $140 a night through companies such as All-Star Vacation Homes and IPG Florida Vacation Homes.





Save Money with a Multiday Disney Pass




Heavily discounted Disney theme park tickets simply aren’t available, no matter who tells you otherwise. Consider those as a fixed cost. However, the longer you stay, the less you pay per day for your theme park tickets. An adult would pay $84 for a single day, but the equivalent of $35.60 per day for a seven-day pass. Four days is usually enough to see the four major Disney theme parks, but that’s when per-day prices sharply decline. Plus, staying longer means you’re likely to ignore Central Florida’s other worthy attractions, including Universal Orlando, SeaWorld, and the Kennedy Space Center.







Check Disney sites for Deals






We save about 40% on our stay. Disney World used to avoid discounting, but these days it’s aggressive about marketing packages that give you freebies, such as free park tickets or free food during your stay. Look at disneyworld.disney.go.com/special-offers. Only problem with Disney package freebies usually require stays of at least four days.







Avoid Buying any Meals




We save about $25 everyday by cooking our own meal. As you see famously huge turkey legs sold around the grounds for $8. Another trick save money is make two $3.75 burgers out of a double cheeseburger at the counter restaurants by buying an extra bun for 80 cents. Making your own food is healthy and cheap.





Cheap to buy Disney Dining Plan






One day we tried this option, in this option we get gets you two full meals and two snacks a day for $30 and $9 for kids. This is good for big eaters who never skip a meal. you prepay all your meals with a Disney Dining Plan, you’ll be less likely to strike out into Orlando to try anything else, which is a shame when you consider that Orlando has one of America’s most vibrant districts for Vietnamese cuisine.



Enjoy Free Attractions




We visit following places which cost us nothing-the monorail through the Contemporary Resort or over Epcot, the ferry across the water to the gates of the Magic Kingdom, and the illuminated water-borne floats of the Electrical Light Parade between 9 p.m. and 10 p.m. nightly on Seven Seas Lagoon and Bay Lake. Only problem with this is if you driving you have to pay $14.



Tuesday, November 12, 2013

New and Free Printable GRE Test Practice Questions with answers (Other Eng. Exam)

Print, Practice and Pass GRE Test Admission Entrance Exam


This is my 15th part of blog on GRE entrance exam sample questions. In the first part you learn how to prepare to do well in this GRE exam. In this part of my blog you can do some practice sample question to prepare in GRE Eng. exam.



Free Printable GRE test Sample Questions 126-132


New and Free Printable GRE Test Practice Questions with answers

Choose the two best answers that complete each sentence correctly




Q 126

I was nervous all day long, waiting ---- for the test results.



A) anxiously

B) eagerly

C) truthfully

D) hurriedly

E) concernedly

F) supposedly

New and Free Printable GRE Test Practice Questions with answers

Q 127

It is not surprising that the audience have acted ---- to the film as it was not only long but also boring.



A) randomly

B) appreciatively

C) indifferently

D) vitally

E) involuntarily

F) inattentively



Q 128

Chocolate was ---- for drinking until early Victorian times when a technique for making solid chocolate was devised.



A) solely

B) promptly

C) exclusively

D) persistently

E) closely

F) moderately

New and Free Printable GRE Test Practice Questions with answers



Q 129

The book I am reading will be ---- useful to me because of the wealth of practical information it supplies on child care.



A) primarily

B) immensely

C) typically

D) extremely

E) formerly

F) weakly



Q 130

Some people write the address on the envelope so ---- that it's a wonder whether it gets delivered.



A) intriguingly

B) punctually

C) unintelligibly

D) smoothly

E) evenly

F) illegibly




Q 131

If there is a risk of a heart disease, smoking should be stopped and diet has to be controlled ----.



A) firmly

B) loosely

C) sincerely

D) rarely

E) rigidly

F) brutally



Q 132

We need to have more people among the staff who will act ----, promptly and responsibly in emergency situations.



A) seemingly

B) irregularly

C) illogically

D) thoughtfully

E) meanly

F) cautiously



Answers-Free Printable GRE test Sample Questions 126-132




126. A and E

127. C and F

128. A and C

129. B and D

130. C and F

131. A and E

132. D and F

Friday, November 8, 2013

New Freebies- Kellogg cereal, Robox Platinum and $610 back on Xerox printer

This is my new blog on getting freebies from web. In this blog post you will see new freebies which include free cereal, free Robox and $610 back on Xerox printer




1. Free cereal


FREE Kellogg's All Bran Cranberries & Clusters coupon on Web saver Valid on Dec 12th only

All-Bran* Cranberries & Clusters



box of All-Bran* Cranberries & Clusters cereal (380g)



Valid only December 12, 2013.



Blogmoakesmoney link for coupon



2. Free Robox Platinum


Robax Platinum Packshot


Unlike ordinary pain relievers, Robax' dual ingredient formula is specially designed to relieve pain and relax tense back muscles.

Note:

•You must be 18 years or older to receive this offer.

•This trial offer is available to Canadian residents in all provinces and territories, with the exception of Quebec, due to provincial regulations.

•Not all consumers will qualify for this trial offer.

•Limited time offer, while supplies last. Limit one 2-caplet sample per household.

•A pharmacist is available for consultation, if requested, prior to ordering.



Blogmoakesmoney link for coupon



$4 coupon as well




Blogmoakesmoney link for coupon



3 .New Xerox Trade-in Program – get up to $610 back on your trade-in




With the new Xerox Trade-In Program, you can now get faster print speeds, superior print quality and more reliability when you trade in your old non-Xerox printer for a new Xerox® printer or multifunction printer.



Blogmoakesmoney link for coupon



main freebies page

Thursday, November 7, 2013

Early early preview of Black Friday sales (What to expect?)

Black Friday sales (What to expect?)



This is my first blog on Black Friday sales. In this blog you will see Early early preview of Black Friday sales. Thanksgiving is nearing, which means only one thing: it’s time to get ready for Black Friday deals! See what sales your favorite stores are having – and see even more of the deals online (don't forget to check back as we add to the list!). Which ones will you be lining up for?


Black Friday sales (What to expect?)

Target sales on Black Friday




Target will open at 9 p.m. on Thursday, November 22 for its Black Friday Sale. Additional door busters will begin at 4 a.m. on Friday, Nov. 23 and Target RED card holders will have early access to select Black Friday sale items at Target.com. Sales will take place in stores and on Target.com from Thursday to Saturday, Nov. 22 to 24. Sale offers are valid until supplies last with no rain checks. Some of the top deals include:



•Apex 32” LCD TV, $147.00 (except AK/HI)

•Nikon L310 digital camera, $99.99

•Nook Simple Touch e-reader, $49.00

•Select classic board games, $7.00

•Beats Headphones, $179.99

•Sony PS3 250MB Game System, $199.99 (includes console, two games and a wireless controller)

Black Friday sales (What to expect?)

On Black Friday from 4 am until noon, guests who spend $50 or more on apparel, accessories or home products will earn a $10 Target Gift Card to use toward a future purchase. Also at 4 a.m., Target will release four additional door buster deals:



•Samsung 50” 1080p LED HDTV, $699.00

•Canon A3400 Camera Bundle, $89.99

•Fisher-Price Doodlepro Classic, $10.00

•Leapfrog Explorer Software, $15.00


Black Friday sales (What to expect?)
Target.com will also have exclusive, online-only discounts beginning Thanksgiving Day on many of the season’s top gifts and early access to select Black Friday door buster deals. RED card holders who have previously signed up for emails or signed up to manage their accounts online will have exclusive access to 20 of the Target.com deals on Wednesday, Nov. 21, including:



•Sony Portable Dock, $39.99

•LEGO® Pirates of the Caribbean, The Black Pearl, $74.99

•BARBIE® Furniture Set, $35.00

•KitchenAid Classic Plus Stand Mixer, $199.00


Black Friday sales (What to expect?)

Wal-Mart sales on Black Friday




Wal-Mart will be starting their Black Friday really early – as in 8 pm on Thursday. With door buster deals and online only deals, check out walmart.com for more info.



Best Buy sales on Black Friday




All stores will open at 12 am on Friday, November 22. Door buster deals and discounts vary store-by-store, but trust us, they’re good. For more info visit blackfriday.bestbuy.com



H&M sale on Black Friday


Black Friday sales (What to expect?)

H&M will be kicking off Black Friday with $5 deals (seriously!). Women can find sweaters and holiday dresses for just five bucks, while men can purchase pants for $10. Kids’ deals will feature $10 deals as well. Scratch-offs for the first 100 people in line, valued at up to $300, will be given out as well. Stores open at midnight



Black Friday -Ellington Handbags




Receive 20% off the entire Ellington website with code JOY20 on November 26 between 12AM-11:59PM.







Wednesday, November 6, 2013

Print, Practice and Excel in SAT exam (Free sample test questions)

Free and New SAT Practice Test Sample Questions 2013-14




This is 18th part of my blog for doing excellent in SAT exam. You can prepare for this exam by testing some free test questions. Make sure you first print the answers. In this part of blog you will see SAT Practice Questions in math


Print, Practice and pass SAT exam (Free sample test questions)







New AND Free SAT Math practice test- 217-225






Q 217

How many cubed pieces of fudge that are 3 inches on an edge can be packed into a Christmas tin that is 9 inches deep by 12 inches wide by 8 inches high with the lid still being able to be closed?



A. 18

B. 24

C. 32

D. 36

E. 43


Print, Practice and pass SAT exam (Free sample test questions)
Q 218

Sarah is twice as old as her youngest brother. If the difference between their ages is 15 years. How old is her youngest brother?



A. 10

B. 15

C. 20

D. 25

E. 30





Q 219

Which of the following fractions is equal to 5/6?



A. 20/30

B. 15/24

C. 25/30

D. 40/54

E. 2/7

Print, Practice and pass SAT exam (Free sample test questions)



Q 220

What will it cost to tile a kitchen floor that is 12 feet wide by 20 feet long if the tile cost $8.91 per square yard?



A. $224.51

B. $237.60

C. $246.55

D. $271.38

E. $282.32





Q 221

. In a writing competition, the first place winner receives ½ of the prize money. The second runner up receives ¼ of what the winner won. What was the total amount of prize money distributed if the winner receives $6,000?



A. $6,000

B. $8,500

C. $12,000

D. $15,000

E. $18,500



Q 222

You are lying 120 ft away from a tree that is 50 feet tall. You look up at the top of the tree. Approximately how far is your hear from the top of the tree in a straight line?



A. 50 feet

B. 75 feet

C. 120 feet

D. 130 feet

E. 150 feet



Q 223

. A cyclist bikes x distance at 10 miles per hour and returns over the same path at 8 miles per hour. What is the cyclist's average rate for the round trip in miles per hour?



A. 8.1

B. 8.3

C. 8.6

D. 8.9

E. 9.0





Q 224

If edging cost $2.32 per 12-inch stone, and you want a double layer of edging around your flower bed that is 6 yards by 1 yard. How much will edging you flower bed cost?



A. $32.48

B. $64.96

C. $97.44

D. $129.92

E. $194.88





Q 225

If 3x=6x-15 then x + 8=



A. 5

B. 10

C. 11

D. 12

E. 13





Answer-New AND Free SAT English practice test- 217-225




217. C: The volume of the tin is 864 in³. The volume of each piece of fudge is 27 in³. Thus, 32 pieces will fit inside the tin.



218. B: The following system of equations may be used to solve the problem: (s=2b@s-b=15). Substituting 2b for s, in the second equation, gives: 2b - b = 15, where b = 15. The younger brother is 15 years old.



219. C: Multiplying the numerator and denominator of the given fraction by 5 gives the fraction, 25/30, which is equivalent.



220. B: Converting feet to yards, the dimensions may be rewritten as 4 yards by 6 2/3 yards. Thus, the area of the floor is 26 2/3 yd². Multiplication of this area by the cost per square yard gives the expression, 26 2/3?8.91, which equals 237.6. Thus, the cost is $237.60.



221. C: The following equation may be solved for x: 6000=1/2 x. Solving for x gives x = 12,000. Thus, the amount of prize money distributed equaled $12,000.



222. D: The distance may be determined by writing and solving the following equation for c: 502+1202=c2. c = 130, thus the distance is 130 feet.



223. D: The average rate for the round trip is the total distance traveled divided by the total travel time. Distance traveled=2x. Travel time=x/10+x/8=4x/40+5x/40=9x/40. Average Rate=2x÷9x/40=(2x×40)/9x=80/9 = approximately 8.9 mph.



224. E: The length is equal to 216 inches. The width is equal to 36 inches. So, the length may be covered by 18 12-inch stones, while the width may be covered by 3 12-inch stones. A total of 42 stones is needed for one layer, and 84 stones need for two layers. Multiplication of 84 by $2.32 gives 194.88. Thus, the total cost is $194.88.



225. E: The equation may be solved for x by first subtracting 6x from both sides of the equation. Doing so gives -3x = -15, where x = 5. Substituting 5 for x into the second expression gives 5 + 8, which equals 13.







Monday, November 4, 2013

What need to study for success in Miller Analogy exam?

Free and New Miller Analogy Practice Test Sample Questions 2013-14


This is my 12th part of Free and New Printable MAT Sample Questions with answers (Other English Exam). In this blog you will see in which subject areas the questions needs to study.




What is Miller Analogy Content?


MAt


The MAT aims to measure the ability of examinees to see relationships between objects and concepts. General knowledge in a number of fields is required to solve the MAT problems. Some questions require knowledge acquired through life experiences, while other questions require knowledge gained from more formal sources, such as undergraduate courses. The candidate cannot prepare for the MAT by studying any particular field. Questions on the MAT come from the areas of language and vocabulary, the humanities, the social sciences, the natural sciences, and mathematics.



Type 1-Language and Vocabulary




Some MAT equations test comprehension of words and grammar, and the ability to recognize relationships between words. Most analogies in this category test knowledge of synonyms, antonyms, and words of intensity. Words of intensity deal with degrees such as cold and frigid.



Type 2-Humanities


MAT equations may involve material from humanities. The content of this type of equation can come from the fields of literature, philosophy, and fine arts. Equations drawing on the field of literature test the candidate's knowledge of authors, works, classes of literature, and literary devices. Equations involving the field of philosophy may test knowledge of philosophers and their writings, and knowledge of the schools of philosophy. The content of equations involving the fine arts may include any area in music, drama, dance, painting, sculpting, film making and recording. Often equations of this kind involve creator and creation terms. For example, "Michelangelo : Sistine Chapel" which can be interpreted as Michelangelo painted the Sistine Chapel ceiling.



Type 3-Social Sciences


Social science analogies may draw from any area of social science. Candidates are expected to have a general knowledge of historical events, physical and political geography, politics, economics, sociology, and various fields of psychology. The candidate is expected to know important historical figures and dates.



Type 4-Natural Science


The natural sciences include the biological and physical sciences. Natural science MAT equations may test knowledge in either of these broad areas.



Type 5-Mathematics


Equations testing mathematical relationships may deal with number theory, basic arithmetic, algebra, and geometry. An equation may be expressed in numbers, words, symbols, or any combination of these categories. To solve the equation, the candidate may be required to perform simple calculations. The use of a calculator is not permitted.



Friday, November 1, 2013

Free and valuable new Tricks to use in Kitchen for making Good Food

Tricks to use in Kitchen for making Good Food


Here are some known some unknown but valuable kitchen tips and trick to help you creating some nice meals.




1. Vegetables fresh for a longer time




To keep the vegetables fresh for a longer time, wrap them in newspaper before putting them in freeze.



2. Removing skin of almonds easily




Soak them in hot water for 15-20 minutes.



3. Too much Salt in Soup




Place a raw peeled potato in the bowl; it will absorb the extra salt.



4. Changing sour Yogurt taste




First drain water then add milk to make it as good as fresh in taste




 

5. Peeling Garlic Cloves Faster




To peel garlic cloves quicker, microwave them first for 10 seconds.



6. Avoiding browning of apple




Apply some lemon juice on the cut surface of the apple to avoid browning



7. Biscuits/cookies fresh for long time




If you keep a piece of paper towel at the bottom of the container, it will keep biscuits fresh for a longer time.



8. Keeping Potato or Cauliflower white




When boiling new potato or cauliflower add a 1/4 of a lemon to the water - this will stop them from growing grey and keep them white so they can be used later.

How to understand which option to use for Hydro in Canada (use tool Ontario Energy Board’s bill calculator)

  Hydro Ottawa’s rate plan comparison tool is available for   MyAccount   customers and automatically uses your consumption data to show you...